Archeologia, komputery, internet - praktyczne wykorzystanie sprzętu i oprogramowania na podstawie badań w Grzybowie

Wstęp - sprzęt - zasady wykonywania dokumentacji opisowej - Zasady wykonywania dokumentacji fotograficznej - Zasady wykonywania dokumentacji rysunkowej - Integracja danych w postaci elektronicznej - Archiwizacja danych

09.1998

Wstęp

Uwaga!!! - Artykuł w trakcie pisania

Moja przygoda z komputerem zaczęła się w roku 1983, kiedy to, podczas studiów uzupełniałem swój skromny budżet studenta wynagrodzeniami za wykonywanie planów warstwicowych. Wraz z dr W. Hilczerem (fizykiem) obliczenia do tychże planów wykonywaliśmy na komputerze ZX (w oparciu o program napisany przez W. Hilczera). Pierwszy swój komputer kupiłem w 1990 roku. W tym samym roku zacząłem go wykorzystywać do dokumentacji wykopalisk prowadzonych na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Grzybowie. Na początku był to edytor tekstu TAG oraz baza danych TIG, poźniej pojawił się program SURFER do opracowywania ujęć kartograficznych. Obecnie w dokumentacji stosujemy mechanizmy WWW, to znaczy, że dokumentacja jest pisana tak jak strona WWW, co pozwala wykorzystać mechanizmy języka html w poruszaniu się po danych. Alternatywnie dane umieszczane są w bazie danych Access co umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi dotyczących interesujących nas danych z bazy.

Sprzęt

Wbrew obiegowym opiniom sprzęt komputerowy wystarczający do prowadzenia dokumentacji nie jest taki drogi. W tym roku (1998) korzystałem na wykopaliskach z komputera Pentium 100 z pamięcią operacyjną 16 MB i dyskiem 800 MB oraz kartę FaxModem 36 000. Taki komputer można obecnie kupić (niestety tylko z drugiej ręki) za ok. 1200 zł. Do tego dochodził skaner za ok. 300 zł i aparat cyfrowy o rozdzielczości 640X480 za 1500 zł. Całość sprzętu komputerowego kosztowała więc ok. 3000 zł. Oczywiście dobrze jest jeśli posiadamy komputer o lepszych parametrach, ale i taki jak opisałem powyżej wystarczy. Jeśli chodzi o oprogramowanie to wystarczy w zupełności Windows 98 (przy zakupie z nowym komputerem ok. 400 zł). Dodatkowym problemem był dla nas dostęp do internetu (nie posiadamy w bazie telefonu) - musieliśmy dojeżdżać z komputerem do Muzeum we Wrześni gdzie (dzięki uprzejmości p. Dyrektor) mogliśmy się podłączyć do linii telefonicznej. Brak jeszcze w tym układzie komputera przenośnego (laptop, palmtop lub psion) aby było możliwe bezpośrednie wprowadzanie danych do systemu na stanowisku.

Zasady wykonywania dokumentacji opisowej

Zasady wykonywania dokumentacji fotograficznej

Zasady wykonywania dokumentacji rysunkowej

Integracja danych w postaci elektronicznej

Archiwizacja danych